NuVena - Bentonit pro koně 1300g

Bentonit se skládá ze zvětralého sopečného popela a při vnitřním použití podporuje střevní systém při odstraňování toxinů. Divoká zvířata instinktivně olizovala hlínu jako součást své každodenní stravy.

Zásoba na 43 dní.

Skladem
Kód: 291
299 Kč 267 Kč bez DPH
Kategorie: Nuvena - jednodruhové
Hmotnost: 1.3 kg
Garance
DÁREK ZDARMA
za nákup od 3000,- Kč
Doplnky
SKVĚLÉ DOPLŇKY
vitamíny, bylinky a další
Kvalita
KOMPLEXNÍ KRMIVA
vyvážené a nejkvalitnější

Základní složkou bentonitu je montmorillonit, minerál ze skupiny silikátů řazených mezi jílové minerály (skupina smektitů). Má vlastnosti vázající toxiny a poskytuje minerály.

 

Kdy použít

- při krmení nekvalitním krmivem

- při podávání nekvalitního sena

- u koní s průjmem

- zevně na kožní léze

 

 Působení bentonitu:

Průjem – má schopnost absorbovat vodu. Vazbou vody bobtná a zároveň absorbuje některé toxiny nacházející se v trávicím traktu, což je velmi důležité v případě pozadí toxického průjmu. Hydratovaný montmorillonit dokáže zvětšit svůj objem i několikanásobně. Vylučování nadměrného množství tekutin stěnou trávicího traktu je jedním z mechanismů průjmu, proto může použití bentonitu zmírnit jeho průběh.

Vazebné toxiny – má silný negativní náboj, proto přitahuje mnoho kladně nabitých toxinů. Při kontaktu s toxiny nebo těžkými kovy je absorbuje, čímž se do těla uvolňují minerály v něm obsažené.  Mykotoxiny se vyskytují zejména v prostředí koní. Jsou v seně nebo obilí. Díky své unikátní struktuře bentonit váže takové mykotoxiny, jako jsou: aflatoxiny, deoxynivalenol, zearalenon, a také kontroluje kontaminaci radionuklidy.

Mykotoxiny jsou metabolity toxických hub, běžně nazývaných plísně. Nacházejí se nejen v krmivu, ale také v podestýlce. Jejich konzumace způsobuje tzv. mykotoxikózu, tedy onemocnění, která se specificky projevují u hospodářských zvířat (např. poškození jater, ledvin, průjem), dýchací potíže. Pro mykotoxiny je také charakteristický nespecifický účinek, který se projevuje snížením konverze krmiva a celkovým zhoršením pohody a zdraví. Výzkum ukázal, že podmínky skladování, zejména vlhkost, mají velký vliv na přítomnost a koncentraci mikroskopických toxinů plísní v seně.

Snížení pH žaludečních kyselin – díky vysokému obsahu vápníku sníží zásadité pH bentonitu kyselost trávicích šťáv, což může být prospěšné pro koně náchylné k žaludečním vředům.

Zevní použití - bentonit rozpuštěný ve vodě tvoří jíl, který lze použít jako obklad jako obklad na odřeniny, abscesy, popáleniny, kousnutí, kopyta a jiné vnější rány. Urychluje hojení a zklidňuje zánětlivou reakci. Skvěle se hodí jako obklad na alergická ložiska, protože zmírňuje svědění a otoky po bodnutí hmyzem nebo v důsledku alergického podráždění.

Zpět do obchodu